בחינת הרישוי ברפואה – תהליך הרישוי ברפואה בישראל

בחינת הרישוי ברפואה

בחינת הרישוי ברפואה – בעלת אחוז נכשלים גבוה.
איך מקלים את תהליך הרישוי ומתחילים לעבוד ברפואה בישראל?

בחינות הרישוי ברפואה הינן בחינות חובה עבור כל אדם שסיים בהצלחה לימודי רפואה בחו"ל ומעוניין להתחיל לעסוק ברפואה בישראל (ביחד עם סטאז' מעשי במוסד רפואי מוכר בארץ בה למד במשך שנה). רק לאחר הצלחה בבחינה וסיום הסטאז' המעשי, ניתן לקבל רישיון לעסוק ברפואה. מדובר בבחינה מורכבת, ארוכה, מחמירה, ובעלת אחוז נכשלים גבוה (בין 70% ל 95% בכל מועד), אשר זכתה לביקורת ומחאות מצד הסטודנטים לרפואה

הקושי לעבור את בחינות הרישוי מביא לכך שרופאים טובים אינם מצליחים לעמוד בדרישות לקבלת רישוי ברפואה. דווקא כאשר מדינת ישראל סובלת ממחסור חמור באנשי רפואה טובים ומקצועיים, חשוב לטובת הבחירה המקצועית של כל רופא – כמו גם לטובת המדינה – לשקול אלטרנטיבות אשר יקלו על קבלת הרישוי לעסוק ברפואה בארץ ויאפשרו לעבור את בחינות הרישוי בישראל – משימה (כמעט) בלתי אפשרית.

בחינות הרישוי בישראל הן בחינות מקיפות ומורכבות, המכילות כ – 220 שאלות בתחומי התמחות שונים, ביניהן רפואה פנימית, רפואת ילדים, רפואת נשים ומיילדות, כירורגיה ופסיכיאטריה. חומרי הלימוד לבחינות מתאימות לסילבוס הלימודי של המוסדות האקדמיים בארץ ודורשות לימודים ארוכים ומקיפים על מנת להתכונן לקראת הבחינה. קורסי הכנה לקראת הבחינה בארץ קיימים, אולם הם בדרך כלל ארוכים ויקרים, ואינם מעלים באופן משמעותי, סטטיסטית, את הסיכוי לעבור את הבחינה, בעיקר מפאת רוחב היריעה וכמות החומרים בהם נדרש הסטודנט לגלות בקיאות גבוהה.

מבחן USMLE – מבחן אמריקאי המעניק פטור מבחינת הרישוי בארץ
בחינת USMLE (United States Medical Licensing Examination) הינה בחינה אמריקאית, המשמשת אלטרנטיבה אשר העוברים אותה (גם סטודנטים ישראלים שלמדו רפואה בחו"ל) זכאים לפטור מבחינת הרישוי הישראלית לקראת עיסוקם ברפואה. הבחינה מורכבת מארבעה שלבים:

  • Step 1 – שאלות ידע בתחומים הבאים: אנטומיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, גנטיקה, ואחרים. בשלב זה של הבחינה 350 שאלות, בשבע יחידות. להשלמת כל יחידה עומדת שעה אחת לרשות הנבחן. הצלחה ב 140-260 שאלות מהווה ציון עובר בבחינה, וממוצע התשובות הנכונות לנבחן הוא 210.
  • Step 2 – שלב זה של הבחינה עוסק במיומנויות וידע קליני של הרופא, והוא מחולק לשתיים – החלק הראשון הוא תיאורטי, ומכיל שאלות רב ברירה; והחלק השני הוא מעשי, והוא מכיל סימולציית טיפול בחולה, כולל בדיקה, אנמנזה, אבחון, אבחנה מבדלת, ותכנית טיפול.
  • Step 3 – בשלב זה נבדקת יכולת הרופא לניהול הפגישה הטיפולית עם חולה וליישם את הידע הרפואי שרכש במהלך הלימודים. שילוב של לימודי רפואה בחו"ל עם בחינת ה USMLE – ואפילו סטאז' של שנה בעיר הבירה של גיאורגיה, טביליסי, ניתן למצוא את האוניברסיטה הממלכתית לרפואה של טיביליסי – אוניברסיטת Tbilisi State Medical University. באוניברסיטה תמצאו מסגרת ייחודית ללימודי רפואה, המציעה גם הגשה לשלב הראשון של מבחני USMLE וגם הכנה לשלב השני של הבחינה. תכנית הלימודים נקראת American MD (USMD) Program והיא מתבצעת בשיתוף פעולה צמוד עם מוסדות אקדמיים ורפואיים בארה"ב. לימודים כוללים גם סטז' בארה"ב. הלימודים בטביליסי מקלים משמעותית על ההתמודדות עם בחינות ההכנה והרישוי הנדרשות, כמו גם עם שנת הסטאז' הנדרשת בארץ טרם קבלת רישיון לעבודה כרופא בישראל. אנחנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר על מנת לברר עוד על מסגרת הלימודים הייחודית של האוניברסיטה הממלכתית לרפואה של טביליסי – ולסלול לעצמכם דרך נוחה ובטוחה לקראת קריירה משגשגת כרופאים בישראל.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
יצירת קשר

יצירת קשר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
דילוג לתוכן